אבטחה וביטחון בזמן מלחמה

20.11.2012

מאז יום רביעי האחרון, עם פתיחתו של מבצע "עמוד ענן" נמצאת מדינת ישראל במלחמה לכל דבר. למרבה הצער, המלחמה היא מצב מוכר וידוע בישראל, פועל יוצא של עשרות שנים של עימות בלתי פוסק עם השכנים המאיימים להשמידנו. מצב בו הטילים שורקים מעל ראשי האזרחים, גיוס מילואים רחב ומרתון שידורים של 24 שעות מהערים המופצצות הוא מצב בעייתי ומלחיץ מאין כמוהו. השגרה כולה משתנה במהרה.

בני טל

התנהגות נכונה בשעת חירום - פיקוד העורף

יש לציית להנחיות כוחות הביטחון

הדבר הבסיסי והחשוב ביותר שעליו יש להקפיד בראש ובראשונה הוא ציות מלא להוראות כוחות הביטחון, לרבות המשטרה, מד"א ופיקוד העורף. אין כל סיבה להתחכם ולנסות לעקוף את ההוראות בצורה זו או אחרת. לשם המחשה, בכל הנוגע לדיירי הקומות העליונות, מיד עם הישמע האזעקה, נכון יהיה להתפנות באופן מיידי לקומות הביניים לכל הפחות – אל תתגרו במזל.

למען הסר ספק, בשום פנים ואופן אסור למי מאזרחי ישראל להישאר ללא הגנה בזמן התקפת הטילים. כיום, לא מדובר עוד באיום על יישובי ותושבי הדרום בלבד, כי אם איום על תושבי גוש דן כולו ואף ירושלים וסביבותיה. מדובר במלחמה כוללת ולא מן הנמנע כי יחלפו כמה שבועות בטרם תסתיים. כבר בתחילת המבצע שמענו את סיפורה של אישה אשר ביתה ספג פגיעה ישירה אך תושייתה המוקדמת ועצם העובדה ששהתה באזור המוגן – הצילו את חייה.

מנגד, האזרחים שהיו בביתם בקרית מלאכי, אך למרבה הצער לא מצאו לנכון לרדת למרחב המוגן בזמן – קיפחו את חייהם. בהקשר זה ראוי לציין לטובה את ההיערכות המהירה והמקצועית של צוות מד"א אשר פינה את הפצועים לבתי החולים בהקדם, את העיריה שטיפלה במהרה בפינוי ההריסות ואת הצבא שדאג לסגור את האזור ולמנוע את ביזת הרכוש על ידי הפושעים.

לסיכום, המדינה היא זו שמעניקה לאזרחיה את שירותי העזרה, הטיפול הרפואי וההצלה בזמן לחימה, ומכאן שעל כל אחד ואחת מאיתנו לשתף עמם פעולה באופן מלא ולהישמע להוראות מפי הרשויות וכוחות הביטחון במלואן.

יש להימנע מהתקהלויות מיותרות

בנוסף, חשוב מאוד להקפיד על כך שגם בטווח של בין 7 ל-40 קילומטרים מרצועת עזה, לא יתקיימו התקהלויות והתכנסויות של מעל 100 בני אדם בשטח פתוח או סגור. ברור ונהיר הוא שבטווח של בין 0 ל-7 קילומטרים מהרצועה, אסורות כלל ההתכנסויות. הבעיה באירועים מסוג זה היא שבעת חירום, נוצר כפי שהבהרנו באופן טבעי הצורך להתפנות למרחבים המוגנים, ואילו התקהלות גדולה עלולה לעכב את מאמצי הפינוי ולגרום לחלק מהנוכחים להישאר ללא מחסה של ממש – נתונים לחסדי הגראד, הקסאם או הפאג'ר.

כולנו תקווה כי מבצע "עמוד ענן" יאפשר בראש ובראשונה לאזרחי הדרום, וכעת גם לאזרחי מרכז הארץ, לשוב במהרה לשגרת החיים הבטוחה לה הם כה מצפים.

לצפייה בסרטון המלא המכיל את כלל ההוראות להתנהלות בשעת חירום – לחצו כאןקטגוריות:מאמרים

תגובה אחת על אבטחה וביטחון בזמן מלחמה