התמודדות עם בעיית המסתננים

23.05.2012

מאת: אל"מ בני טל

כמפקד יחידה לשעבר בצבא ההגנה לישראל, ביצעו הגדודים שלי תעסוקות בלתי פוסקות בגבול מצרים וכתוצאה מכך אני מכיר את גזרת המסתננים טוב מאוד. אלו הם לכאורה אנשים המחפשים עבודה ופרנסה, אך יש לעצור אותם בגבול ופשוט לא לתת להם להיכנס.

 

בכל חודש, נכנסים כמה אלפי מסתננים דרך גבולותינו הפרוצים, כאשר הם כבר מודעים לשיטת העבודה לפיה הם אפילו לא צריכים לנסות לברוח, מהסיבה הפשוטה שהם בכל מקרה ישוחררו לאחר שיעברו קליטה רכה, יקבלו מזון וישלחו למרכז הארץ.

השיטה ההומנית הזו, גורמת לכך שישראל הופכת ליעד נחשק בעבור מסתננים אלו, אשר בסופו של יום מהווים סכנה דמוגרפית ובטחונית כאחת. זה נכון, ישנן לעם ישראל צרות ודאגות נוספות, אך אין זה אומר כי עלינו להזניח את הסכנות העולות מהמצב הקיים.

חיבוק רעיל וחוסר מדיניות

כאיש צבא ומילואים לשעבר, אינני רואה סיבה שלא נעצור את המסתננים כבר בגבול. אמנם הגדר עוד לא הסתיימה, אך בעזרת מספר יריות באוויר – ניתן יהיה להבריח את המסתננים בחזרה אל שטח מצרים. המצב האבסורדי בו אנו יודעים היכן ומתי מגיעים המסתננים אל הגבול אך מקבלים אותם כמעט בחיבוק – גורם לכך שאנו נירה לעצמנו ברגלים.

האוגדה באזור הגבול נפלאה ומערך הצבא הסדיר היום הוא איכותי ומקצועי ופשוט יש לתת את הפקודה למניעת כניסתם של המסתננים לגבולותינו ולעצור את הדליפה. להשקפתי, אנשי הצבא יכולים לקבל את המסתננים בגבול, לתת להם מזון ומים ולשלוח אותם בחזרה, בדיוק כמו בגבול מקסיקו-ארה"ב ובכל מדינה אשר דואגת לבטחון הפנים שלה.

הממשלה איננה מאשרת למסתננים לעבוד לפרנסתם וכך נוצר מצב אבסורדי עוד יותר, אשר גורם לכך שהם נאלצים לבצע פשעי הישרדות. המסתננים חייבים אוכל, מקום ללון בו, בגדים חמים ולכן גם נמלטים אל מחוזות הפשיעה. כמובן שגם היצרים שבהם, יחד עם התסכול, גוברים מיום ליום וכך אנו גם הופכים מודעים למקרי אונס המתרחשים לאחרונה, אשר מצטרפים לסטטיסטיקת האונס הגבוהה ממילא במדינתנו.

לסיכום, זה נכון – מדינת ישראל קיבלה לגבולותיה עשרות אלפי מסתננים ועל כך גם יש לתת את הדין וכמובן גם לדאוג לטיפול יאות בבעיה אשר נוצרה בעקבות חוסר המדיניות הברורה בנושא. עם זאת – יש לאבטח את גבולות המדינה ולמנוע את כניסתם של מסתננים נוספים ובכך למנוע את העמקת הבעיה ואת קושי ההתמודדות עמה.קטגוריות:מאמרים

סגור לתגובות.